Cost comparison - Activity sheet

Plan a lesson around food cost comparison with our activity sheet. This worksheet is designed for Intermediate Food Technology students.

Our Cost comparison activity sheet teaches children about the difference in cost between homemade food and takeaways. During this activity, students will breakdown costs and find ways to make meals more cost effective.

This resource is part of our Food Technology: Year 8 unit plan, educating children about nutrition and healthy food.

This is an interactive PDF that can be completed using digital devices and tablets.

Download student copy (PDF) Download teacher copy (PDF)